Przedszkole Baśniowa Kraina Wola Zachariaszowska

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO MAGICZNA MOC BAJEK

GRUPA LEŚNE DUSZKI:

W ramach Projektu Edukacyjnego „Magiczna moc bajek”, czyli bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni, grupa „Leśne Duszki” poznawała różne baśnie oraz zrealizowała następujące treści:

 • „ O rybaku i złotej rybce”- m.in. rozmowy o marzeniach, poszukiwanie morału i określeń dla występujących w bajce postaci, zabawy z chustą animacyjną, ćwiczenia grafomotoryczne i aktywność twórcza.
 • „Kot w butach” – m.in. układania obrazka kota z figur geometrycznych, ćwiczenia gimnastyczne z kocią kostką, gra matematyczna „nakarm kota”, kocie zabawy ruchowe, praca plastyczna związana z bajką.
 • „Kopciuszek”- m.in. zabawy słuchowe z rozróżnianiem dźwięków z bajki, zadania Kopciuszka: zabawa w pranie, wieszanie ubranek, nawlekanki i przeplatanki, segregowanie grochu i fasoli, czyszczenie foliowych talerzyków, zabawy muzyczno-ruchowe, prawdziwe seans filmowy z kasą biletową i popcornem.
 • „Jaś i Małgosia”- m.in. zabawy ruchowe i muzyczno-ruchowe związane z bohaterami bajki, łączenie melodii z odpowiednimi ikonami emocji, pierniczkowe zabawy logiczne i matematyczne, zabawy badawcze i sensoryczne z piernikami i czekoladą.
 • „Królewna Śnieżka”- m.in. zabawy ruchowe i orientacyjno-porządkowe związane z krasnoludkami, zabawy dotykowe z piłeczkami i zatrutym jabłkiem, zabawy rytmiczne z kolorowymi kubkami i czapkami, praca plastyczna.
 • „Trzy świnki”- m.in. doświadczenia i zajęcia badawcze dotyczące tego „Jak powstaje wiatr?” i czy rzeczywiście silne powietrze zdmuchnie poszczególne przedmioty , praca plastyczna, zabawy muzyczno- ruchowe związane z tematem i udział w przedszkolnym teatrzyku w wykonaniu kadry nauczycielskiej.
 • „Jaś i ziarnko fasoli”- m.in. zabawy matematyczne z fasolkami – układanie fasolek według poleceń nauczyciela, hodowla fasolek- zabawy badawcze: oglądanie różnych fasolek (czerwone, białe, małe, duże- segregowanie), przypomnienie czego potrzebuje roślina do życia; sadzenie fasoli i codzienna obserwacja, zabawa muzyczna „Sadzimy fasolę”, zabawa rytmiczna z kubeczkami „Polka fasolka”.

W czasie trwania projektu Dzieci wraz z Paniami w grupie stworzyły swoją własną książkę z omawianymi bajkami. W ramach realizacji założonych celów odbyło się także spotkanie z autorem książek dla dzieci, wyjście do biblioteki w Przybysławicach, wycieczka do teatru  na ul. Sławkowskiej oraz warsztaty „Eko-chatki” połączone z teatrem cieni.

GRUPA SKRZATY:

W ramach projektu edukacyjnego „Magiczna moc bajek”, dzieci z grupy „Skrzaty” poszerzały swoją wiedzę na temat wybranych baśni i bajek, tworząc w dniach 08.04 – 19.04, swoją własną książkę, a także uczestnicząc w różnorodnych zajęciach i warsztatach, mających na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, poszerzanie zasobu słownictwa, rozwijanie wyobraźni i kompetencji językowych poprzez wspólne czytanie bajek oraz naukę przez zabawę. W poszczególnych dniach dzieci poznawały wybrane historie oraz tworzyły ilustracje do swojego „Zbioru baśni i bajek”, w którym znalazły się bajka: ”O rybaku i złotej rybce”, „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i pnącze fasoli”, „Trzy Świnki”, „Czerwony Kapturek”.

W ramach projektu dzieci tworzyły różnorodne prace plastyczne związane z wyżej wymienionymi baśniami oraz brały udział w ciekawych przedsięwzięciach:

– „O rybaku i złotej rybce” –  przedszkolaki miały za zadanie złowić złotą rybkę oraz stworzyły „plakat życzeń do złotej rybki”,
– w kolejnym dniu odbyła się wycieczka do Teatru Figur w Krakowie, gdzie dzieci uczestniczyły
w spektaklu „Opowieści dla Sofijki” oraz warsztatach mających na celu rozbudzanie zainteresowania kulturą i sztuką,
– „Kot w butach” – dzieci miały za zadanie ułożyć sylwetę kota z odpowiednich figur geometrycznych oraz uczestniczyły w „kociej gimnastyce” – ćwiczeniach kształtujących prawidłową postawę ciała,
– „Kopciuszek” – w tym dniu wybraliśmy się do przedszkolnego kina – dzieci miały za zadanie kupić bilet oraz popcorn w przedszkolnej kasie biletowej, a po seansie wykonywały „zadania Kopciuszka” – segregowanie ziarenek, przeplatanki – ćwiczenia usprawniające motorykę małą,
– „Jaś i Małgosia” – w tym dniu przedszkolaki wykonały pracę grupową – chatkę z piernika oraz ozdabiały pierniki czekoladą i posypkami,
– „Królewna Śnieżka” – w tym dniu dzieci z grupy „Skrzaty” wcieliły się w postać krasnoludków, biorąc udział z zabawach ruchowych oraz tworząc czarodziejskie zwierciadło,
– „Jaś i pnącze fasoli” – przedszkolaki na podstawie obserwacji bezpośredniej miały za zadanie stworzyć „Dziennik hodowli fasoli” – przestawiający cykl jej wzrostu,
– „Trzy świnki” – dzieci uczestniczyły w teatrzyku zorganizowanym przez kadrę przedszkola, a następnie samodzielnie tworzyły swoje postacie z poznanej bajki i odgrywały role w grupkach,
– „Czerwony Kapturek” – w tym dniu dzieci uczestniczyły w grze planszowej, wcielając się w postać Czerwonego Kapturka i Wilka.

W ramach projektu odbyło się również spotkanie z autorem książek Wiesławem Drabikiem, podczas którego nasz gość sprawdził literacką wiedzę dzieci w ramach przeprowadzonego quizu; wycieczka
do Publicznej Gminnej Biblioteki w Przybysławicach, w której została przybliżona praca bibliotekarki/bibliotekarza, a także zasoby biblioteczne dla najmłodszych czytelników oraz warsztaty „Bajki rzutem na taśmę”  – gdzie przedszkolaki, dowiedziały się, jak kiedyś oglądali bajki ich dziadkowie i rodzice, jaki morał niesie za sobą bajka oraz jak powstaje cień i jak go wykorzystać w zabawie, rozwijając kreatywne i abstrakcyjne myślenie.

GRUPA ELFY:

W dniach 8-19 kwietnia w grupie Elfy odbywały się zajęcia związane z realizacją projektu edukacyjnego pod tytułem „Magiczna moc bajek”. Celem którego było upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych, przekazywanie wartości moralnych za pośrednictwem bajek i baśni oraz między innymi wprowadzanie w świat uniwersalnych wartości takich jak: prawda, piękno, miłość, dobro.

W trakcie projektu Elfy poznały bądź przypomniały sobie treść 8 baśni. Każdego dnia omawiano treść jednej z nich, a także realizowano szereg różnorodnych aktywności z nią związanych. Podczas zajęć dzieci zastanawiały się nad gradem trudnych pytań na przykład czy warto marzyć, skąd się bierze wiatr, co by było gdyby Jaś i Małgosia nie weszli do domku Baby Jagi, czy także ustalali jakie cechy mieli bohaterowie poszczególnych baśni. Za każdym razem wspólnie dochodziliśmy do wniosków i wysnuwaliśmy morał płynący z danej historii, przy okazji świetnie się bawiąc.

W trakcie zajęć Dzieci ilustrowały swoje własne marzenia, brały udział w zabawach z chustą animacyjną, a także wykonywały zakodowane matematyczne zadania. Podczas opowieści o Kocie w butach miały okazję poćwiczyć kocią gimnastykę, zabawić się w kotka i myszkę oraz nakarmić kota z pomocą kostki do gry oraz działań matematycznych. W dniu omówienia Kopciuszka – w przedszkolu zorganizowany został seans kinowy, na który zaproszone zostały wszystkie grupy. Podczas seansu Elfy poczęstowały się pysznym popcornem, a także musiały odnaleźć swoje miejsca w sali kinowej na podstawie otrzymanych biletów. Zabawom i atrakcjom nie było końca. W piątek, ostatni dzień pierwszego tygodnia naszego projektu przypadał Dzień Czekolady, który połączony został z baśnią o Jasiu i Małgosi. Elfy tego dnia zastanawiały się w których momentach dzieci mogły odczuwać emocje takie jak strach, radość czy smutek oraz dopasowywały do nich odpowiednie melodie. Ponadto rozważały różne scenariusze zakończenia baśni – w zależności od postawy dzieci. Następnie same decydowały – w jaki sposób zachować się w niebezpiecznej sytuacji. A na koniec kolorowały domek z piernika oraz degustowały przeróżne smaki czekolad.

Podczas trwania projektu Elfy wybrały się także do Teatru Figurka, odwiedziły pobliską Bibliotekę w Przybyławicach, a także poznały ciekawostki dotyczące powstawania bajek biorąc udział w warsztatach „Bajki rzutem na taśmę”.  Innego dnia miały możliwość obejrzenia teatrzyku o Trzech Świnkach przygotowanego przez wychowawczynie grup, czy także założenia hodowli fasoli. Każdego dnia wykonywały także prace plastyczno-techniczne indywidualnie lub grupowo – związane z każdą z omówionych baśni. W ostatni dzień projektu wspólnie zagraliśmy w grę „Czółko” oraz utrwaliliśmy wiadomości zdobyte w trakcie trwania całego projektu.

GRUPA CHOCHLIKI:

W dniach 8-19.04.2024 całe przedszkole, także grupa „Chochliki”, uczestniczyło w projekcie edukacyjnym pod tytułem „Magiczna moc bajek”. Podczas trwania projektu odbyliśmy z przedszkolakami ekscytującą podróż przez zaczarowaną krainę baśni i bajek. Była to doskonała okazja nie tylko do wspaniałej zabawy, ale także nauki i zdobywania nowych doświadczeń.

Przez dwa tygodnie przenosiliśmy się w bajkowe krainy pełne magicznych zdarzeń i niesamowitych postaci. W pierwszym tygodniu przypomnieliśmy sobie najpierw historię Rybaka i złotej rybki. Podczas tego dnia razem z dziećmi rozmawialiśmy o marzeniach, jak i przemierzaliśmy morskie krainy. Następnie przenieśliśmy się do opowieści o Kocie w butach, gdzie razem ze sprytnym bohaterem tej bajki uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych i poszerzyliśmy wiedzę matematyczną. Razem z Kopciuszkiem mogliśmy wykazać się podczas wykonywania różnorodnych zadań na poszczególnych stacjach. Podczas omawiania bajki o Jasiu i Małgosi przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania podczas spotkania nieznajomego oraz uczestniczyły w pierniczkowych zabawach. Podczas drugiego tygodnia mieliśmy okazję zagłębić się w świat Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, gdzie razem z nimi uczestniczyliśmy w zagadkach sensorycznych i wielu ciekawych zabawach. Dzięki Trzem Świnką dowiedzieliśmy się jak powstaje wiatr i z czego należy budować solidne domy. Bajka “Czerwony Kapturek” przeniosła nas do zaczarowanego lasu, gdzie na dzieci czekało wiele różnorodnych zadań sportowych.

Oczywiście nie zabrakło ciekawych wydarzeń przygotowanych dla wszystkich przedszkolaków – dzięki zorganizowanym wycieczkom i warsztatom dzieci miały szansę poznać różnorodne zawody związane z ze sztuką i opowieściami – wycieczka do Teatru figur na przedstawienie “Opowieści dla Sofijki” dała dzieciom nie tylko możliwość wzięcia udziału w spektaklu, ale również spróbowania własnych sił w roli aktora. Spotkanie z autorem książek dla dzieci pokazało wszystkim, jak wygląda tworzenie historii, które bawią i uczą najmłodszych już od wielu pokoleń. Warsztaty “Bajki rzutem na taśmę” nauczyły wszystkich jak tworzyć teatr cieni. Również wydarzenia zorganizowane przez kadrę przedszkola – takie jak przedstawienie “Trzy Świnki” oraz seans jak prawdziwym kinie – dały przedszkolakom wiele radości i motywacji do dalszego poznawania sztuki.

Skontaktuj się z przedszkolem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia.

Kontakt

 • Wola Zachariaszowska,
  ul. Świętego Floriana 1
  (w budynku szkoły)

 • +48 509 617 878

 • kontakt@basniowakraina.com

 • 6.30 – 18.00