Przedszkole Baśniowa Kraina Wola Zachariaszowska

PROJEKT EDUKACYJNY „Poznajemy zawody naszych Rodziców” – podsumowanie

W dniach od 13.03 do 24.03.2023 odbywał się w naszym Przedszkolu projekt edukacyjny pod tytułem “Poznajemy zawody naszych rodziców”. Był to szczególny czas, w którym Przedszkolaki mogły poznać wiele profesji, przyjrzeć się z bliska pracy różnych osób, jak i zobaczyć zawody „od kuchni”. Dzięki licznym wycieczkom, jak i odwiedzinom Rodziców w Przedszkolu, te dwa tygodnie były dla wszystkich Dzieci intensywnym i pełnym atrakcji czasem zapoznawania się z tajnikami pracy.

W pierwszych dniach trwania naszego projektu grupy Elfów, Skrzatów oraz Chochlików wybrały się na krótką pieszą wycieczkę do warsztatu samochodowego, gdzie tata Ali przybliżył nam zawód mechanika. Dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć ciekawe miejsce pracy, ale również dowiedziały się wiele nowych informacji, jak i same mogły zmienić się w pomocników i spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Kolejną wyprawą przedszkolaków z najstarszych grup była wycieczka na pobliską działkę, gdzie tata Adasia zaznajomił nas ze sposobami kopania studni głębinowych. Było to dla Przedszkolaków na pewno ciekawe wydarzenie, a zaprezentowane maszyny zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Chochliki, Elfy i Skrzaty miały okazję również zamienić się w prawdziwych kucharzy i przyrządzić przepyszną pizzę na warsztatach w restauracji “Rodzinna Siesta”. Warsztaty te były dla Dzieci nie tylko możliwością poznania procesu powstawania pizzy i zobaczenia prawdziwej restauracyjnej kuchni, ale również wspaniałą zabawą i miło spędzonym czasem.

Grupa Elfy miała również okazję dowiedzieć się wiele o pracy na lotnisku, dzięki prezentacji przygotowanej i przedstawionej przez mamę Klaudii. Elfy mogły też zaznajomić się z profesją programisty i uzyskać wiele informacji na temat komputerów, które przybliżył Przedszkolakom tata Michasia. Dzieci odkryły zawód radcy prawnego, który zaprezentował nam tata Julka. Zapoznały się z pracą elektromontera oraz poznały tajniki działania alarmów, kamer i domofonów dzięki tacie Ignasia. Dzięki tacie Mai Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się geolog i jakie sprzęty wykorzystuje do swojej pracy. Wielką radość sprawiła dzieciom z grupy Elfy również możliwość wycieczki autobusem miejskim do gabinetu stomatologicznego mamy Filipa. Oprócz emocji związanych z sama podróżą, Dzieci mogły poznać gabinet dentystyczny od podszewki, zajrzeć w niewidziane wcześniej zakamarki, a także zdobyć wiele nowych informacji.

Grupa Skrzaty miała możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki, dzięki mamie Frania. Mogły dowiedzieć się wiele o pracy związanej z finansami, którą przybliżyła Dzieciom mama Karolinki. Odwiedziły klasę szkolną i poznały zawód nauczyciela, dzięki uprzejmości mamy Krzysia, która umożliwiła Skrzatom wycieczkę do szkoły. Przedszkolaki z tej grupy zapoznały się także z profesjami fotografa i architekta, dzięki odwiedzinom rodziców Juka i Leona, którzy opowiedzieli o swojej pracy Skrzatom i Chochlikom.

Chochliki również miały okazję brać udział w ciekawych eksperymentach przeprowadzonych przez tatę Ani i Natalki, który przybliżył dzieciom zawód chemika, jak i zapoznać się z profesją pielęgniarki, dzięki mamie dziewczynek. Odkryły pracę  mikrobiologa, którą zaprezentowała Zerówce mama Kubusia Łaś.

Dla Leśnych Duszków również był to czas intensywnego zdobywania wiadomości i odwiedzania ciekawych miejsc – dzięki uprzejmości rodziców Ani dzieci wybrały się na wycieczkę do sadu, dzięki mamie Nadii zapoznały się z pracą w drogerii i miały okazję przetestować swoje umiejętności w pracy z kosmetykami. Mama Frania i Antosia przybliżyła Maluszkom pracę z dziećmi w żłobku. Przedszkolaki odwiedziły paczkomat, by przyjrzeć się pracy kuriera, a także zapoznały się z pracą sprzedawcy w pobliskim sklepie. Dzięki uprzejmości mamy Piotrusia i Marka zarówno Leśne Duszki, jak i Elfy, mogły obejrzeć bardzo ciekawy film na temat pracy piekarza, ale co najbardziej ucieszyło wszystkie Dzieci, miały także przyjemność skosztować przepysznych wypieków.

Dodatkowo, do wszystkich atrakcji czekających na Dzieci w poszczególnych grupach, całe Przedszkole miało możliwość odwiedzenia remizy strażackiej i zapoznania się z pracą strażaka. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji, obejrzały całe wyposażenie wozu strażackiego oraz mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji strażackiej wsiadając do pojazdu. Całe nasze Przedszkole miało także szansę wziąć udział w warsztatach pszczelarskich, dzięki którym dzieci dowiedziały się wiele o specyfice pracy z pszczołami, przymierzyć strój pszczelarski, a na koniec spróbować pysznych i słodkich miodów.

Oprócz wycieczek i odwiedzin, podczas trwania projektu edukacyjnego, Przedszkolaki mogły zdobyć wiele nowych informacji. Poznały zarówno zawody tradycyjne, takie jak bednarz, szewc, czy kowal, jak i profesje nowoczesne, które pojawiły się stosunkowo  niedawno – groomer, kosmetyczka. Przedszkolaki zapoznały się także z zawodami artystycznymi, między innymi zamieniły się w malarzy i tworzyły swoje prawdziwe dzieła sztuki. Innym zawodem artystycznym była profesja aktora i szeroko rozumiana praca w teatrze, a by poczuć atmosferę występów, Przedszkolaki tworzyły swoje baśniowe kukiełki i mogły samodzielnie wystawić mini-przedstawienie.

Te intensywne dwa tygodnie projektu były niewątpliwie wspaniałą szansą nie tylko na poszerzanie horyzontów Dzieci i wzbogacanie ich wiedzy, ale także na integrację środowiska przedszkolnego i zacieśnianie więzów. Poznane profesje i zawody na pewno zainspirują młodych ludzi do rozwijania swoich pasji i umiejętności, a w przyszłości odnalezienia swojej wymarzonej ścieżki zawodowej.

Chcielibyśmy szczególnie podziękować Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w nasz projekt, gdyż dzięki ich zaangażowaniu i poświęconemu czasowi, mogliśmy zaprezentować Przedszkolakom ciekawe profesje.

Ogromne podziękowania składamy:

 

Pani Aleksandrze Napart Pani Marii Ziarkowskiej
Pani Agnieszce Strycharczuk Państwu Ewie i Andrzejowi Walczak
Państwu Karolinie i Maciejowi Kiewel Pani Annie Sadzik
Pani Magdalenie Kolarskiej-Krawiec Pani Małgorzacie Hałat-Łaś
Panu Kamilowi Szczęśniak Państwu Patrycji i Łukaszowi Boda
Pani Joannie Midro Pani Agnieszce Sabat-Wójciga
Panu Wiesławowi Chrzan Pani Klaudii Baszczyńskiej
Panu Tomaszowi Ruman Panu Krzysztofowi Worek
Panu Łukaszowi Satoła Panu Maciejowi Broniatowskiemu

Skontaktuj się z przedszkolem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia.

Kontakt

  • Wola Zachariaszowska,
    ul. Świętego Floriana 1
    (w budynku szkoły)

  • +48 509 617 878

  • kontakt@basniowakraina.com

  • 6.30 – 18.00